W ostatnich latach wiele mówi się o jakości materiałów, z których szyta jest odzież. Coraz bardziej zwraca się też uwagę na warunki pracy w szwalniach. To dobrze, że konsumenci myślą o pracownikach szwalni oraz o jakości materiałów.

Wełna czy poliester?

Wierzchnia odzież zimowa może być uszyta z różnych materiałów. Jeśli chodzi o płaszcze i kurtki, najczęściej jest to poliester lub wełna, w różnych konfiguracjach. Niektóre płaszcze uszyte są w 100% z poliestru, a niektóre w 100% z wełny. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań? W zdecydowanej większości przypadków kurtkę lub płaszcz z poliestru można po prostu włożyć do pralki i wyprać. To ogromna wygoda. Szczególnie jeżeli odzież jest jasna, od czasu do czasu pojawia się konieczność jej wyczyszczenia. Wtedy pranie w pralce wydaje się najprostsze. W przypadku odzieży z wełny jest to jednak niemożliwe, ponieważ pranie w pralce może zniszczyć takie ubranie. Jeśli chodzi o płaszcz na zimę z wełny, trzeba oddać go do czyszczenia do specjalnego punktu, w którym obsługa zajmuje się czyszczeniem chemicznym.  Takie czyszczenie wiąże się oczywiście z poniesieniem dość wysokiego kosztu. Przed zakupem wełnianego płaszcza warto zadać sobie pytanie, czy w domowym budżecie znajdą się jeszcze pieniądze na regularne czyszczenie. Od tego warto uzależnić zakup wełnianej odzieży. Jest ona dość kosztowna w eksploatacji. Na szczęście w sklepach można kupić wiele sztuk odzieży zimowej z poliestru, który pochodzi z recyklingu. Dzięki temu wyrzuty sumienia wobec środowiska naturalnego mogą być nieco mniejsze. Poliester nie jest bowiem materiałem naturalnym, jednak producenci robią bardzo dużo, aby nie niszczyć środowiska naturalnego, a jednocześnie wciąż oferować konsumentom ubrania z poliestru.

Ile powinien kosztować płaszcz damski?

Cena zimowego płaszcza zazwyczaj jest uzależniona od materiałów, z których został on użyty. Wiele zależy też od renomy i popularności danej marki. Niektóre ceny są bardzo wysokie i nie mają żadnego uzasadnienia. Oczywiście, że płaszcz z wełny powinien kosztować więcej niż płaszcz z poliestru. Patrząc jednak na sklepowe półki widać odstępstwa od tej reguły. Warto więc uważnie przeanalizować skład wybranego płaszcza, aby móc podjąć decyzję po przemyśleniu i przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Jak wybrać płaszcz damski oversize? Taki krój świetnie sprawdzi się na każdej sylwetce, jednak warto przymierzyć płaszcz przed zakupem i dobrze przejrzeć się w lustrze. Zazwyczaj koszt płaszcza zimowego zamyka się w kilkuset złotych. Jeśli chodzi o marki bardzo popularne i renomowane, może to być nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości nabywcy i zasobności jego portfela.

Do pracy i na spacer po lesie

Jeśli ktoś chce kupić na zimę tylko jeden damski płaszcz oversize, tylko jedną sztukę odzieży wierzchniej, warto wybrać model w miarę uniwersalny jak te od marki Dstreet. Taki model, w którym będzie można pójść zarówno do pracy, jak też na spacer po lesie w czasie wolnym. Inną kategorią odzieży jest odzież, która ma służyć do uprawiania sportu, na przykład do górskiej wspinaczki. W tej sytuacji trzeba zakupić nową sztukę odzieży wierzchniej, która będzie dopasowana do tej okazji. Trudno wyobrazić sobie, że ktoś chodzi po górach w eleganckim płaszczu z wełny. Wybór dobrej jakościowo odzieży na zimę to wybór na lata. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś przytyje lub schudnie. W tej sytuacji warto wybrać nieco luźniejsze kroje, wtedy, nawet jeśli na wadze pojawi się więcej kilogramów, płaszcz wciąż będzie pasował idealnie. Decydując się na konkretny kolor płaszcza na zimę, warto wziąć pod uwagę kapryśnę pogodę i konieczność czyszczenia płaszcza. Wydaje się, że lepsze będą barwy ciemne. Trudno jednak narzucać klientowi określone rozwiązania nie znając jego gustu, dlatego też warto, aby sprzedawca porozmawiał ze swoim klientem i spróbował wyczuć jego potrzeby i intencje. W czasach, kiedy w portfelu znajduje się mniej pieniędzy, warto kupować ubrania tanie i uniwersalne, aby wykorzystać je przy wielu okazjach.